К О З А Ц Ь К А М У З А Бориса КОВТОНЮКА

НЕХАЙ ЗАЗДРЯТЬ ЖУРНАЛІСТИ ВСЬОГО СВІТУ!

(Із книги "Унікальні люди Придніпров'я", 2017)Володимир СОРОКА – засновник єдиного у світі спортивно-оздоровчого журналістського центру «Тригол», що активно діє майже чверть віку при Дніпропетровській обласній організації НСЖУ.

 

Народився 10 серпня 1956 року у селищі Магдалинівка Дніпропетровської області. Альма-матер – Московський літературний інститут імені М.Горького (початок – середина восьмидесятих років). За сорокарічну з гаком журналістську кар`єру працював у районних і обласних газетах Сумської, Дніпропетровської та Полтавської областей. Засновник і редактор власного часопису – вісника сільського спорту Дніпропетровщини «Тригол» (1992-1996). Член Національної спілки журналістів України (з 1 січня 1987 року). Автор книг: «Блажь» (2008), «Сміттяр» (2013), «Амбра для незайманої дівчини» (2015). Підготував до друку першу частину трилогії про історію сільського спорту Придніпров`я «Фізкульт-толока від Володимира Сороки».

 

Про Володимира Сороку писати легко, оскільки знайомі з ним більше двох десятків років і довелося брати участь у кількох десятках змагань під його керівництвом, і водночас важко, бо ним зроблено стільки, що непросто виокремити «золоте зерно» із усього та сконцентруватися на основному. Враховуючи, що Володимир Миколайович – журналіст і літератор, значна частина поданого тексту підготовлена ним власноруч на запропоновані питання. Багато моментів не піднімалася рука переробляти – все одно яскравіше не скажеш. Якщо доскіпливий читач зустріне уже відомі фрази, факти, фрагменти сюжетів, наперед засвідчую – то Володимирове!

Спортивно-оздоровчий журналістський центр (СОЖЦ) «Тригол» Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України створений 15 травня 1992 року на базі однойменного вісника сільського спорту Придніпров`я. Співзасновниками стали Дніпропетровська обласна організація НСЖУ (голова – Світлана Зарайська (1992-2012), Олексій Ковальчук (з 2012-го і понині), голова обласної організації ВФСТ «Колос» Василь Петрушенко (1992-2012), голова федерації футболу обласної організації ВФСТ «Колос» Віктор Лимар (1992-2002), відомий спортивний тележурналіст Віктор Ожогін. СОЖЦ має власні емблему і талісман – триголовий дракон (Дракоша) та гімн (слова і музика відомого дніпропетровського композитора Володимира Ярцева). Метою створення спортивно-оздоровчого журналістського центру є пропаганда здорового способу життя, організація і проведення серед працівників ЗМІ змагань з різних видів спорту.

Отже, на початку дев`яностих років ХХ століття в інформаційному просторі України з`явилось нове видання – вісник сільського спорту Дніпропетровщини «Тригол». Дебют часопису випав на середину травня 1992 року. Юного «побратима» більшість спеціалізованих всеукраїнських видань зустріли напрочуд тепло, на шпальтах своїх видань привітавши «новонародженого» і побажавши йому творчих перемог і фірмових «хет-триків». «Спортивна газета», «Український футбол», «Сільські вісті», «Голос України» та інші центральні часописи й надалі не залишали «Тригол» без уваги, а працівники відділу футболу «Спортивки», чотири Юрії – Карман, Сай, Корзаченко і Малишев – навіть стали своєрідними «хрещеними батьками» народженого невдовзі на базі таблоїду однойменного футбольно-журналістського клубу, «організувавши» йому у вересні 1992 року дебютну зустріч із вельми популярним на той час київським «ПРЕСіНГом», кольори якого самі й захищали.

Із розумінням сприйняли появу «родинного» видання і у Центральній Раді Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос», у офісі якого упродовж кількох років оперативно вивішували чергові номери єдиного на той час такого часопису у країні. Однак на відміну від Дніпропетровської обласної організації, голова якої Василь Григорович Петрушенко взяв найактивнішу участь у розбудові видання, подбавши про придбання паперу, розповсюдження газети, зваливши на себе вирішення інших актуальних питань, на колосівській «Зевсовій горі» спогляданням за першими кроками «немовляти» так і обмежились. Хоч допомога з Києва в період становлення ой як потрібна була!

І все ж спортивний вісник із глибинки певний період жив, існував! На поміч ентузіастам час від часу приходили вірні друзі – Микола Павлов, тодішній керманич футбольного «Дніпра», колишній керівник КБ «ПриватБанк» Сергій Тігіпко, ватажки комерційних і сільськогосподарських структур, фермери, прості шанувальники оздоровчого руху. Підтримала нове видання й голова Дніпропетровської обласної організації НСЖУ Світлана Зарайська, благословивши його на ратні подвиги. Залишалось зробити якийсь крок, навіть півкроку, аби газета всерйоз і надовго увійшла до когорти спортивних видань України, зміцніла, вбилась у пір`ячко…

Якось перебуваючи у відрядженні, засновник часопису Володимир Сорока відвідав товариську зустріч збірної київських журналістів «ПРЕСіНГ» із командою іноземних дипломатів. А за день уже спілкувався з головними героями того футбольного протистояння – Карманом, Саєм, Корзаченком і Малишевим.

«Триголу» потрібна реклама? Допоможемо, – заговорили навперебій колеги. – Все буде на найвищому рівні! Зможеш організувати на Дніпропетровщині футбольний матч «ПРЕСіНГу» зі збірною свого видання?» «Зможу!», – залпом видихнув гість із Придніпров'я, не задумуючись. І пішло-поїхало…

Підключивши відомого телекоментатора Віктора Ожогіна, почали піднімати місцевий журналістський люд – більш-менш здатних «копати» шкіряну кулю. Ярослав Газда, Костянтин Шруб, Олександр Євдошенко, Олександр Койбаєв, Віталій Кравченко… Відчуваючи, що творчих одиниць явно не вистачає, разом із тодішнім головою сільської федерації футболу Дніпропетровщини Віктором Лимарем залучили до створюваного «дрім-тім» членів редакційної колегії вісника й водночас ветеранів сільського спорту області – Олексія Деркача, Володимира Дубачинського, Миколу Романова, Валерія Гамідова, Володимира Панасюка. Оперативно вирішили питання з одяганкою – комплект новенької форми подарував Олександр Мельников, керівник футбольного кооперативу. Об`їздили з Лимарем приорільські сільськогосподарські «фірми», готуючи гостям «третій тайм». Здається, все!..

І ось день битви. До Магдалинівки, а зустріч запланували саме тут, у вотчині видання, грізний «ПРЕСіНГ», очолюваний відомим фахівцем Віктором Догадайлом, прибув виключно за вікторією. «Може згодитесь на нічию, – попрохали організатори за кілька хвилин до стартового свистка у Догадайла з Карманом. – Не хочеться глядачам (на трибунах яблуку ніде було впасти!) настрій псувати. День селища як-не-як…» «Ми й не будемо псувати, – відповіли поважно кияни. – Заб`ємо три-чотири м`ячі, не більше…» Та сценарій гри випало писати не грізним гостям зі столиці, а дебютантам дійства – триголівцям. Матч закінчився з рахунком 4:1.

Відтоді багато води утекло. За двадцять чотири роки свого існування Центром «Тригол» проведено чимало заходів: чемпіонати і турніри з волейболу, баскетболу, шахів, шашок, зимової і літньої спортивної рибалки, пейнтболу, преферансу, катання на роликових ковзанах, боулінгу, настільного тенісу, більярду тощо. У 1996 році під девізом «Дракони усіх країн, єднайтеся!» зусиллями ентузіастів Центру на Новомосковщині були проведені І-і «Триголівські ігрища». Восени 2011-го спільно з обласними організаціями Національної спілки журналістів України і ВФСТ «Колос» була заснована мала олімпіада серед представників засобів масової інформації та ветеранів сільського спорту «Кубок Дракоші». У 2011-2013 роках вона була присвячена 20-річному ювілею СОЖЦ «Тригол» (у її залік проведено змагання із чотирнадцяти видів спорту), а у 2014-2015 (спільно з Дніпропетровським обласним відділенням Національного олімпійського комітету України) – 55-річчю Національної спілки журналістів України. У рамках останнього бенефісу сили і гарту, у програмі якого відбулися змагання з вісімнадцяти видів спорту (у них взяли участь 52 репортерські «бригади»), проводились також перегони серед молоді «Легіон Триголових Драконш» та творчі тематичні зустрічі «Поетичний Бенефіс Дракоші». Футбольна і футзальна команди СОЖЦ «Тригол» – переможець і призер багатьох міжнародних, всеукраїнських та обласних турнірів, учасниця чемпіонатів України з «салонного» футболу серед ветеранів (35+ та 45+).

Досвід накопичувався роками. Ще працюючи на посаді редактора відділу фізичної культури і спорту обласної газети «Зоря» (1996-2003) Володимир Сорока ініціював проведення низки зорянсько-колосівських фірмових фізкультурно-оздоровчих акцій у сільській глибинці (шахово-шашкові фестивалі за участю працівників ЗМІ, традиційні баскетбольно-волейбольні протистояння з керівниками Апостолівського району тощо), заснував тематичний щотижневий випуск «Зоря-Гол». Упродовж багатьох років виконував обов`язки директора Кубка газети «Зоря» з футболу.

Відомим на всю Україну став футбольний клуб СОЖЦ «Тригол» (у різні роки функції президента цього спортивного підрозділу виконували магдалинівець Микола Лавріненко, дніпропетровці Микола Дзоз і Геннадій Штефан, петриківець Іван Запорожан), який виходив переможцем і призером численних міжнародних та всеукраїнських турнірів – у Ялті, Сумах, Дніпропетровську, у Бородянці на Київщині. Серед команд-суперниць триголових – ветерани київського «Динамо» і «Дніпра», журналісти Києва («ПРЕСіНГ», «Доброго ранку, Україно!»), Одеси, Москви («Дикобраз»), Полтави, Запоріжжя, бізнесмени-одесити на чолі із володарем «Золотого м`яча» Ігорем Бєлановим («Рішельє»), жіноча команда майстрів «Дніпро», збірна КБ «ПриватБанк», футбольні арбітри, міліціянти, пожежні, навіть колишні наркомани, служителі церкви, пивовари, зодчі…

Футзальна команда СОЖЦ «Тригол» – учасниця ХІІ, ХІІІ і ХІV чемпіонатів України серед ветеранів (35+, 45+), лауреат всеукраїнського «аксакалівського» турніру (45+) у Черкасах (2010) та інших бенефісів із «паркетного» футболу. 

Назагал на великому та маленькому (міні-футбольному) полігонах триголівські віртуози пера та мікрофону провели більше трьохсот офіційних і товариських поєдинків. Кольори команди захищали і захищають такі добре відомі на теренах країни представники «четвертої влади», як Віктор Ожогін, незмінний капітан команди, Ярослав Газда, Костянтин Шруб, Анатолій Шинкаренко, Сергій Теодорович, Ярослав Дмитренко, Валерій Никоненко, Артур Терещенко, Дмитро Тимохін, Олексій Косенко, Дмитро Пелін, Микола Павленко, Сергій Цидзін, Олександр Євдошенко, два Григорія Руденка – Дмитрович і Миколайович, Микола Кравчук, Сергій Довгаль, Юрій Кулібаба, Сергій Аллахвердян, Юрій Білоус, Сергій Кралька, Павло Дінець, Володимир Пайос та багато-багато інших. Декого, на жаль, уже немає з нами. Земля їм пухом!

Цікаво, що у численній когорті служителів Феміди, які обслуговували поєдинки за участю вірнопідданих Змія Горинича, була й жінка – член Національної спілки журналістів України, чарівна і неповторна Аніта Мироненко.

Своєрідний кістяк футбольного колективу завжди складали шанувальники гри мільйонів із глибинки – колишній педагог, спортивний працівник і банкір, а нині заступник голови Магдалинівської районної ради Віктор Лимар, дитячі тренери Микола Романов, Олександр Драй і Олексій Деркач, вчителі Олександр Шаповал і Дмитро Синиця, ветерани колосівського спорттовариства Валерій Гамідов, Володимир Панасюк, Анатолій Коляденко, Володимир Дубачинський. Значної допомоги у період становлення колективу надав журналістам відомий фахівець, колишній упередзоріючий «Дніпра» Микола Павлов. Він не тільки свого часу подарував вогнедишним чудову форму, допомагав із транспортом, інвентарем, а й власноруч виходив на поле у шатах драконів, демонструючи нев'янучу віртуозність і вишкіл.

У складі триголових виступали також олімпійські чемпіони Сеулу, заслужені майстри спорту СРСР Олексій Чередник і Євген Яровенко, переможець Паралімпійських ігор Тарас Дутко, чемпіони Радянського Союзу Сергій Пучков, Олександр Червоний, Віктор Консевич, гравець національної збірної України Андрій Русол, спортивний організатор Олександр Жовтоног, інші віртуози шкіряної кулі та творчі особистості.

СОЖЦ «Тригол» Дніпропетровської обласної організації НСЖУ – ініціатор проведення Всеукраїнської акції «Вшануймо ветеранів аматорського спорту!», в залік якої упродовж 2008 – 2012 років проведено низку змагань і товариських зустрічей, зокрема, Меморіал ветерана магдалинівського футболу Василя Лавріненка, турніру з футзалу «Кубок Легенд», акції «Долонька на серці» (під час виконання Гімну України), змагань із волейболу, присвячених пам`яті триголівців-журналістів Григорія (Миколайовича) Руденка, Анатолія Красножона, Вадима Дьоміна, Володимира Пайоса, патріархів cільського спорту Володимира Панасюка, Юрія Горілика та інших.

Серед активістів Центру – десятки відомих на Придніпров`ї та в Україні представників ЗМІ. Це ще раз підкреслює, що «Тригол» виконує свою місію – пропаганда здорового способу життя і втілення його у повсякдення.

Безумовно, одній людині «тягнути такого воза» не під силу. Завдяки ентузіазму та організаторським здібностям Володимира Сороки партнерами Центру стали обласні відділення Національного олімпійського комітету України, Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України; ТОВ «Спортивний клуб «Колос» Придніпров`я»; магазин «Спорттовари» (Дніпро, проспект Петра Калнишевського, 36-А); баскетбольний клуб «Дніпро»; обласні федерації – боулінгу, спортивного орієнтування, спортивного більярду, шахів і шашок, бадмінтону, флорболу, пішохідного туризму; громадська організація «Ріднокрай», профспілка інноваційних та малих підприємств України, а також сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства та підприємці Петриківського, Покровського, Магдалинівського, Царичанського, Софіївського районів та інші.

Інформаційні партнери: журнал «Журналіст України» (Київ); інформаційне агентство «Наш район»; 9-й, 34-й, 51-й, 27-й, 11-й телеканали, ТРК «Регіон», газети «Вісті Придніпров`я», «Зоря», «Днепр вечерний», «Наше місто», «Сільські новини», «Позиція», «Днепровская правда» (усі – Дніпро); низка інших друкованих та електронних видань. Тож є кому розповідати про «журналістський піт» у спортивних поєдинках!

Не оминули Володимира і нагороди. Правда, державних серед них немає. Та все ж, він – лауреат всеукраїнських конкурсів серед представників ЗМІ «Колос» спортивний-2009» та «Колос» спортивний-2012» (номінація «За відданість сільському фізкультурно-спортивному руху»); Асоціації спортивних журналістів України (2013, номінація «Зал слави. Золотий фонд АСЖУ»); нагороджений Почесним знаком НСЖУ (2011, 2015); з нагоди 20-ої річниці Федерації футболу України, 100-річчя футболу на Дніпропетровщині та 20-ої річниці СОЖЦ «Тригол» відзначений Почесними грамотами ФФУ (2011) і НСЖУ (2012), дипломом Дніпропетровської обласної федерації футболу (2011), а з нагоди 40-річчя журналістської діяльності нагороджений Почесною відзнакою Федерації футболу України – медаллю «За заслуги» (2015).

Зараз у розпалі чергова – третя за ліком – мала олімпіада серед працівників ЗМІ, присвячена 25-річчю унікального спортивно-оздоровчого журналістського Центру.

Коли Володимир Миколайович розпочинав свою активну організаційну роботу з пропаганди здорового способу життя серед журналістів, залучення їх до широкого спектру спортивного життя, він, очевидно, ніколи і не думав, що в цьому плані стане фігурою №1 на світовому рівні. Він просто працював і робив те, що підказувало серце.

Навіть у будь-якому великому українському місті журналісти різних засобів масової інформації рідко знають один одного, тим більше, нечасто спілкуються між собою. Інколи зустрічаються на офіційних чи масових заходах, прес-конференціях тощо.

Коли ж відбуваються змагання, а в деяких з них беруть участь понад сто представників ЗМІ, то там вже чітко видно хто є хто. Започатковуються нові контакти, з'являються нові друзі, у неофіційній обстановці обмінюються інформацією, новинами, думками, враженнями тощо. Тож, дійсно, нехай таким журналістам позаздрять колеги всього світу!Создан 06 мар 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником