К О З А Ц Ь К А М У З А Бориса КОВТОНЮКА

НАЙБІЛЬШИЙ МЕТАЛЕВИЙ ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ

(публікується за підготовленим до друку другим виданням книги "Унікальні люди Придніпров"я")Волонтер Віталій ВОЛОХАНЬ із райцентру Покровське виготовив найбільший в Україні – чотириметровий – пам’ятник-тризуб із металу.

 

Народився 21 травня 1984 року у селі Новопетрівське (нині – Тернове) Покровського району Дніпропетровської (Січеславської) області. У 2002 році в сусідньому селі закінчив Березівську середню загальноосвітню школу. Працював трактористом у місцевому КСП «Маяк». Після закінчення у 2004 році Дніпропетровського професійного будівельного ліцею отримав професію електрозварник із присвоєнням четвертого розряду. Потім трудився на Дніпропетровському заводі металоконструкцій імені І.В.Бабушкіна електрозварником на автоматичних і напівавтоматичних машинах, у дочірному підприємстві «Дніпропетровське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж», ВАТ «Покровське АТП 11214», Покровському управлінні по експлуатації газового господарства, газоелектрозварювальником «Дніпрогазу».

 

Що він встановить рекорд України, цей скромний майстер із віддаленого районного центру не знав. Сталося все випадково. Коли у 2014 році біля райдержадміністрації був знесений пам’ятник Леніну, багато із тих, хто брав у цьому участь, а також керівники району і рядові жителі обговорювали, що ж буде на тому місці.

Було багато різних пропозицій. Серед них: пам’ятник Тарасу Шевченку, славному кошовому отаману Війська Запорозького Низового Івану Сірку, з чиїм іменем пов’язана ця місцевість і до цього часу частина Покровського називається Сірківкою, засновнику Покровського відставному запорозькому старшині Головку, святій Богородиці, оскільки в честь Покрови названо населений пункт, тощо.

Оскільки питання довго не могли вирішити з різних причин, насамперед, через брак грошей, воно гостро постало напередодні 70-річчя перемоги над нацизмом у травні 2015 року. Ініціативу проявили місцева самооборона і керівництво 5-го батальйону «Правого сектору», що базується неподалік, безумовно, не без згоди і підтримки народного депутата України Дмитра Яроша, якого обрали до Верховної Ради по цьому округу. Було вирішено перед держадміністрацією встановити металевий державний герб – Тризуб.

Оскільки у прифронтовому із Донбасом районі склалася неординарна ситуація (фактично двовладдя) – коли майже все керівництво було із регіоналів, готових здати Росії українську територію, а на її захист масово стали місцева самооборона і «Правий сектор», 5-й батальйон якого розташувався в одному із дитячих оздоровчих таборів у легендарному Дібрівському лісі, то жодних перемовин із таким керівництвом з цього приводу не могло і бути. Про які взаємні домовленості можна говорити, коли з наступом російських військ під час першої хвилі мобілізації місцеве керівництво за підтримки тодішнього народного депутата України по мажоритарному округу №39 колишнього начальника Дніпропетровського обласного управління Служби безпеки України регіонала Юрія Самойленка, який тісно співпрацював із Віктором Януковичем та Ренатом Ахметовим, організувало підвіз автобусами жінок під райвійськкомат для протестів проти того, щоб покровчани не ставали на захист рідної землі.

Під час цієї ганебної акції самооборона покликала на допомогу «Правий сектор». Юрій Павлович із своєю охороною відразу «накивав п’ятами», із жінками провели профілактичну бесіду, а потім захисники направилися до райдержадміністрації, взяли приміщення у тісне кільце. «Правосеки» залишалися внизу, а представники самооборони зайшли до голови РДА і його першого заступника. Висказали все, що накипіло на серці, і запропонували добровільно написати заяви на звільнення, що ті відразу й зробили, оскільки були спіймані на гарячому за антидержавну діяльність. Президент України Петро Порошенко заяву голови задовольнив, а заступника – ні. Мовляв, треба ж комусь керувати районом. Правда, кадрові зміни відбулися пізніше.

Віталія Волоханя і в місцевій самообороні, і в «Правому секторі» знали як волонтера і доброго фахівця по роботі з металом. Тому йому і запропонували виготовити великий Тризуб для встановлення на постамент перед місцевим «Білим домом». Про точні розміри ніхто не говорив. Це майстер уже вирішив сам після додаткового огляду місця встановлення, щоби величина пам’ятника якнайкраще вписувалася з архітектурної точки зору у навколишню територію.

Привезли профільні стальні труби. Віталій зробив площадку для майбутнього неординарного замовлення, виготовив шаблон з металу із врахуванням висоти, ширини, а також конфігурації згідно з державним гербом. Відшліфував, прогрунтував, ще раз відшліфував труби, погнув їх, позварював, ретельно відшліфував шви і весь метал. Потім – шпаклювання, знову дворазове шліфування, ґрунтування спеціальною фарбою, кількаразова обробка шліфувальним папером різної зернистості… Нарешті – фарбування під золотий колір спеціальною фарбою з гарантією на 10 років.

Безумовно, всю це майстер самотужки не міг зробити. До співпраці залучив земляків Сергія Швирида і двох Олександрів – Прокопенка та Безуглого. Над виробом доводилося, образно кажучи, днювати і ночувати. Після майже тритижневої інтенсивної праці (практично, все робилося вручну!) Тризуб яскраво засяяв на весняному сонці. Напередодні дня Перемоги вчотирьох його ж і встановили на постамент. Для місцевих чиновників це було справжньою несподіванкою. Коли розпочали монтажні роботи багато з них приходили подивитися. Навіть з'явилася інформація про встановлення Тризуба у районній газеті, але ні слова – хто його зробив. Про це, вірогідно, ніхто і не знав. Та й зараз майже нікому із земляків не відомий автор унікального пам’ятника.

Віталій напрочуд скромна, тиха, працелюбна людина. Разом із дружиною Вікторією виховують сина Дениса. Займаються домашнім господарством. У господаря тяга до виготовлення художніх виробів з металу. Він намагається освоювати сучасні технології ручного обробітку, проявляє фантазію і шукає свої шляхи для втілення задуманого.

Щодо аналогічних робіт в Україні. У місті Ладижин Вінницької області 9 травня 2014 року встановлено найбільший на той час 3-метровий металевий Тризуб в Україні. Через рік Віталій перевершив рекорд на цілий метр! Лише у лютому 2018 року на перетині міжнародної траси Київ-Ковель при в'їзді в Рокитнівський район Рівненської області відкрили теж чотириметровий металевий пам'ятний знак символу України. Найбільший Тризуб із дерева – п’ять метрів – встановлено на Яблунецькому перевалі між Закарпатською та Івано-Франківською областями, а із каменю (19 метрів висоти, 13 – ширини і 25 – висоти центральної частини) – Остринський Тризуб.

Ще раз важливо наголосити. За пам’ятник у Покровському майстру не заплатили жодної копійки – все зроблено на волонтерських засадах. Навіть частина додаткових витрат на деякі матеріали та багато іншого лягло на його плечі. Це просто додаткова інформація для дуже цікавих, особливо тих, хто в усьому вбачає лише якусь власну вигоду.Создан 06 дек 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником